• Naslovna
  • Programi obuke
    • Program osnove knjigovodstva
    • Program dvojnog knjigovodstva
    • Šta dobijate upisom?
  • Najčešća pitanja
  • Baza znanja
  • Kontakt

Jedinstvena onlajn obuka za knjigovodstvo po svetskim standardima

15 Jun, 2022

Nekoliko saveta za uspešno online učenje

1 Sep, 2021, No comments
Ponosni na činjenicu da Vigot predstavlja prvu kompaniju u Srbiji i regionu koja je ponudila kompletnu online obuku u oblasti knjigovodstva, u ovom tekstu želimo da sa Vama podelimo nekoliko saveta za uspešno učenje u online režimu rada. 


Učenje kroz naše online kurseve predstavlja fantastičan način da steknete i unapredite svoje znanje iz oblasti knjigovodstva u fleksibilnom režimu rada koji uvažava dinamiku Vašeg života i ostalih obaveza koje imate. 

Da biste maksimalno iskoristili sve prednosti koje naša online knjigovodstvena obuka nudi, u nastavku Vam dajemo nekoliko korisnih saveta:

  • Znati nešto je drugačije nego uraditi to što znate. Naši programi online knjigovodstvene obuke su dizajnirani po modelu "learning by doing" (u slobodnom prevodu, učenje kroz knjiženje), sa ciljem da Vam omoguće da na jednostavan način steknete primenjivo znanje. Radite primere za samostalno knjiženje koji se nalaze na kraju svake celine, jer je to najbolji način da naučite da koristite znanje koje ste stekli. 
  • Video predavanja naših predavača su osmišljena tako da na jednostavan i svima razumljiv način objasne suštinu konkretnog knjiženja i obezbede "korak po korak" vodič za uspešno knjiženje svakog dokumenta. Praktikujte da uporedo sa objašnjenjem predavača, radite knjiženje dokumenta u praktikumu i softveru za knjigovodstvo, jer na taj način ćete ispratiti svaki aspekt knjiženja i razumeti čitavu logiku. Beležite svako pitanje i nedoumicu koju imate, kako u vezi primera na kojem su predavači objasnili knjiženje, tako i na primerima koje samostalno knjižite kao vežbu, jer ćete na konsultacijama sa predavačima dobiti sve potrebne odgovore i pojašnjenja.  

Zanimljive činjenice o knjigovodstvu

8 Apr, 2021
  • 10. novembar je Međunarodni dan knjigovođa u čast italijanskom matematičaru Luki Pacioliju koji je na taj dan 1494. godine objavio prvu knjigu o knjigovodstvu.  

  • Knjigovodstvo kao zanat je staro hiljadama godina i prvi registrovani tragovi vode do Mesopotamije u kojoj su knjigovođe za potrebe hramova vodile evidenciju o naplaćenim nametima u naturi. U Srbiji, prvi pisani tragovi o knjigovodstvenom zanatu datiraju od 861. godine. 

  • Prvo profesionalno telo ovlašćenih knjigovođa u svetu je ICAS (Institute of Chartered Accountants of Scotland) koje je osnovano 1854. godine. 

  • Šindlerova lista, Nesalomivi i Apartman su filmovi nagrađivani Oskarom u kojima su knjigovođe glavni junaci. 

  • Jedna od najpoznatijih javnih ličnosti koja je po obrazovanju knjigovođa je Mik Džeger, frontmen grupe Rolling Stones. 


Čitanje dokumentacije kao uslov za uspešno knjiženje

12 Jun, 2020
Knjigovodstvo je posao koji se nikako ne može naučiti napamet. Jedini način za uspešno savladavanje knjigovodstvene logike je učenje sa razumevanjem. To je osnovni princip na kojem smo mi iz kompanije Vigot koncipirali naše programe knjigovodstvene obuke. 

Svako knjiženje u knjigovodstvu se zasniva na dokumentaciji. Ukoliko ne razumete i ne umete da pročitate dokument po kojem radite knjiženje, nema načina da razumete i umete da uradite knjiženje po tom dokumentu. 

Iz ovog razloga, bitan segment naših programa obuke je posvećen upoznavanju sa dokumentacijom i načinom njenog čitanja, a zatim i knjiženja u knjigovodstvu. 

Pogledajte na jednom konkretnom primeru kako to izgleda. 

 

Digitalne veštine u knjigovodstvu

4 Aug, 2019
Sa tehnološkim napretkom i automatizacijom u oblasti knjigovodstva koja je uslovljena intenzivnijom primenom IT u knjigovodstvenim operacijama, neminovno se menja i uloga knjigovođa i set veština koje profesionalne knjigovođe treba da poseduju u svakodnevnim poslovima. 

Knjigovodstvo nije više samo obrada dokumentacije korišćenjem automatizoanog softvera, već i čitav niz propratnih aktivnosti koje zahtevaju korišćenje različitih IT servisa  (elektronski potpis, predaja elektronskih obrazaca PDV prijave, zarada i sl, analiza velike količine podataka koriščenjem različitih alata sa ciljem unapređenja poslovanja, kolaboracija sa klijentima radi pravovremenog prikazivanja poslovnh promena u knjigovodstvu, korišćenje savremenih alata za komunikaciju u realnom vremenu putem Interneta i sično). 

Pojedinci koji se u današnjim uslovima bave knjigovodstvom, a poseduju potrebne digitalne veštine su u značajnoj prednosti u odnosu na "klasične" knjigovođe iz više razloga:

  • Pomažu preduzećima da optimizuju proces donošenja odluka i unaprede poslovne performanse.
  • Identifikuju opcije za uštede u troškovima i daju adekvatne preporuke.
  • Razumeju poslovanje sve većeg broja preduzeća čije poslovanje se zasniva na primeni IT tehnologije. Primera radi, godinama unazad, prema podacima APR, najveći broj novoosnovanih privrednih subjekata u Srbiji je iz oblasti IT-ja. Tim privrednim subjektima su potrebne knjigovođe koje razumeju njihovo poslovanje i njegove specifičnosti. 
  • Olakšavaju identifikovanje rizika u poslovanju, prepoznaju trendove u finansijskim podacima i daju preporuke za unapređenja. 

Knjigovođa, barem onaj dobar, ne obrađuje samo dokumentaciju, već savetuje, predlaže, analizira i pomaže u donošenju poslovnih odluka. Zato je neophodno da poseduje i dodatne veštine, osim knjigovodstvenih. 

Prepoznajući trendove u ovoj oblasti, pripremili smo onlajn obuku koja se fokusira na sticanje digitalnih veština korisnih za bavljenje knjigovodstvenom profesijom u današnjim uslovima, prvom ove vrste na Balkanu. 

Uskoro opširnije...

Prosto knjigovodstvo (ne)ide u istoriju!!

26 Apr, 2019

U našim prethodnim postovima smo pisali o razlikama između prostog i dvojnog knjigovodstva i specifičnostima prostog, u poređenju sa dvojnim knjigovodstvom.

Odluka države da izmenama Zakona o porezu na dohodak građana, od 01.01.2019. godine ukine sistem prostog knjigovodstva, osim za paušalno oporezovane obveznike i fizička lica koja su obveznici PDV i fizička lica koja su nosioci porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, praktično ovaj sistem vođenja poslovnih knjiga šalje u istoriju.

Logičan zaključak bi bio i da pripadajući sistem obuke za vođenje poslovnih knjiga po sistemu prostog knjigovodstva ode u istoriju. Međutim, mi ga još uvek organizujemo i nastavićemo da to činimo i ubuduće!!

Zašto?

Kao što smo ranije više puta pisali, sistem prostog knjigovodstva je osnova za potpuno razumevanje i uspešno savladavanje sistema dvojnog knjigovodstva. U okviru našeg programa obuke za sistem prostog knjigovodstva, sva knjiženja se rade, pre svega, ručno, kako bi polaznik imao jasnu predstavu o tome kako se i u kojim evidencijama knjiže podaci.

S obzirom da se 90% knjiženja i evidencija koja se rade po sistemu prostog knjigovodstva ponavljaju u knjiženjima i evidencijama koje se vode po sistemu dvojnog knjigovodstva (kalkulacija, nivelacija, otpis, KEP knjiga, knjiga evidencije PDV-a, obračun zarada, obračun amortizacije ...), mislimo da bi naši polaznici koji nemaju potrebna predznanja i nisu se ranije bavili knjigovodstvom, bili na gubitku ako bi svoju obuku realizovali isključivo kroz program dvojnog knjigovodstva.

Iz ovog razloga i iz želje da svoje polaznike koji su početnici u knjigovodstvenom poslu na postupan, sistematičan i logičan način uvedemo u svet knjigovodstva, nastavićemo da organizujemo obuku po sistemu prostog knjigovodstva uporedo sa programom obuke za sistem dvojnog knjigovodstva, kao i do sada.  

P.S. Ovaj post je nastao kao odgovor na veliki broj upita naših polaznika (početnika u knjigovodstvu) koji smatraju da im sistem prostog knjigovodstva nije potreban zbog činjenice da je od 01.01.2019. godine u Republici Srbiji ukinut.  


Da li je za bavljenje knjigovodstvom potreban sertifikat?

20 Nov, 2018
S obzirom da nam se puno polaznika javlja sa pitanjem na ovu temu, odlučili smo da još jednom ponovimo ovaj stari post. 


Jedna od najčešćih nedoumica ljudi koji ulaze u svet knjigovodstva je da li je za bavljenje ovim poslom potrebno posedovati sertifikat kao dokaz o potrebnom nivou znanja i veština ili odgovarajući stepen školske spreme.  

Starim Zakonom o računovodstvu i reviziji koji je prestao da važi 10.06.2006. godine je bilo predviđeno da osoba koja je zadužena za vođenje poslovnih kniga i sastavljanje finansijskih izveštaja (izradu završnog računa) poseduje zvanje ovlašćeni računovođa.


Novim Zakonom o računovodstvu je tržište pružanja knjigovodstvenih usluga liberalizovano na način da praktično svako, ko poseduje potrebna znanja i veštine, bez obzira na školsku spremu, može da se bavi ovim poslom.

Poslodavcima je novim Zakonom ostavljena mogućnost da internim aktima (Pravilnik o računovodstvu i računovodstveim politikama, sistematizaciji radnih mesta) predvide škoslku spremu, radno iskustvo i ostale uslove koje je potrebno da spunjava osoba koja će biti zadužena za obavljanje poslova vođenja poslovnih knjiga i izradu završnog računa.  

Zaključak je da svako ko poseduje odgovarajuću veštinu za bavljenje knjigovodstvom, bez obzira na sertifikat, može da se bavi ovim poslom i da ravnopravno konkuriše na tržištu rada.

Poslednju verziju Zakona o računovodstvu možete preuzeti sa ovog linka.    

Na prvi pogled knjigovodstvo i Big Data nemaju nikakve veze - ali?

4 Sep, 2018
Jasno je da napredak u tehnologiji menja svaki segment života i poslovanja, pa tako i knjigovodstvo nije imuno na te promene. Najbolji dokaz za to su brojni elektronski servisi koje Poreska uprava i drugi državni organi razvijaju sa ciljem da pojednostave administraciju (Portal ePorezi, Portal APR, Portal eUprava i sl). 

U jednom od prethodnih tekstova smo pisali o kvalifikovanom elektronskom potpisu kao uslovu za korišćenje elektronskih knjigovodstvenih servisa. U ovom tekstu, idemo korak dalje i analiziramo vezu između knjigovodstva i koncepta Big Data. Šta je uopšte Big Data koncept?  

Činjenica da čovečanstvo na dnevnoj osnovi generiše 2,5 kvintiliona bajtova podataka  je dovoljna da shvatimo da je količina podataka ogromna i da je te podatke neophodno na odgovarajući način obraditi, jer se u njima nalaze vredne informacije koje treba iskoristiti. Tako je koncept Big Data nastao.  

Big Data koncept podrazumeva analizu i proučavanje velike količine podataka koji potiču iz različitih izvora (baze podataka, postovi na društvenim medijima, mejlovi, tekstualna dokumenta, video i audio snimci i sl). Smisao pomenute obrade velike količine podataka je u predviđanju ljudskog ponašanja i donošenju odluka koje će biti zasnovane na pouzdanim informacijama.

Big Data koncept je sa uspehom primenjen u brojnim delatnostima kao što su bankarstvo, maloprodaja, proizvodnja, obrazovanje, zdravstvena zaštita... 

Pitanje je kako se Big Data može primeniti u knjigovodstvu i hoće li to dovesti do transformacije uloge knjigovođe?

Pošaljite nam svoj odgovor na mejl office@vigot.rs i ostvarite 20% popusta na upis jednog od programa naše knjigovodstvene obuke, po Vašem izboru!!

Najbolji odgovori će naknadno biti objavljeni na našem sajtu.     

Izmena PDV evidencije

25 Jul, 2018
Nova izmena Pravilnika o evidenciji PDV koja je stupila na snagu 01.07.2018. godine, predviđa vođenje značajno detaljnije evidencije PDV-a na novom obrascu PO PDV.  

U skladu sa navedenim novinama, obveznici PDV-a su u obavezi da uz PDV prijavu, elektronski dostavljaju i pregled obračuna PDV-a na obrascu PO PDV

Kako pregled obračuna PDV-a ima 11 delova i preko 100 polja za inos podataka, jasno je da je u pitanju velika količina dodatnog administrativnog posla za knjigovođe. Kako bismo Vam pomogli da razrešite eventualne dileme oko popunjavanja ovog obrasca, u nastavku dajemo link ka Uputstvu za iskazivanje podataka u pregledu obračuna PDV-a koje je na svom sajtu objavila Poreska uprava

Osim pomenutog uputstva, sigurno Vam može koristitit i ovo slikovito Uputstvo za podnošenje PDV prijave sa pregledom obračuna PDV-a. .  

PDV prijava

21 Mar, 2018
Zakonom o PDV-u je propisana obaveza svih privrednih subjekata, obveznika PDV-a, da u propisanom roku popune i elektronski, preko portala Poreske uprave, predaju PDV prijavu. 

Više detalja o PDV prijavi možete saznati u video predavanju koje je sastavni deo naše knjigovodstvene obuke.


Godina za nama i pogled u budućnost

28 Dec, 2017
Dragi polaznici (bivši, sadašnji i budući), 

Hvala Vam što svojim poverenjem doprinosite pomeranju granica i činite da jedan san - san o boljem, efikasnijem i kvalitetnijem obrazovanju, živi i razvija se u zemlji Srbiji!!

Hvala Vam na podršci koju ste nam nesebično pružali tokom 2017. godine!!

Vaša vera i Vaš angažman na našim obukama su naš motiv da rastemo i dalje se razvijamo, poštujući osnovno načelo na kojem zasnivamo čitavu našu filozofiju - želja da Vam ponudimo kvalitet i da budemo tu za Vas kada Vam je naša pomoć potrebna. 

Još jednom, hvala Vam što ste deo Vigot zajednice!!

Iskreno Vam želimo srećnu i uspešnu Novu godinu!! 

Vigot tim


Vigot na Virtualnim danima karijera i znanja

9 Oct, 2017
S obzirom na činjenicu da čvrsto verujemo u činjenicu da je u poslovnom smislu Internet budućnost svega i da će svetski trend virtualnih radnih mesta i virtualne obuke uskoro i u Srbiji postati dominantan, sa zadovoljstvom smo uzeli učešća u ovogodišnjoj manifestaciji Virtualni dani karijera i znanja. 


Tim povodom, svim zainteresovanim polaznicima, održaćemo 16.oktobra sa početkom u 19h besplatnu knjigovodstvenu radionicu . 

Smisao radionice je da polaznicima omogući da na jednostavan način savladaju jednu konkretnu knjigovodstvenu tehniku - izradu kalkulacije prodajne cene na osnovu ulazne fakture. 

VIdimo se!

ZA PRIJAVU KLIKNITE OVDE

Posao knjigovođe u digitalnom dobu

9 Jun, 2017

Elektronski novac, elektronski potpisi, Internet kompanije, freelancer-i, knjigovodstveni softveri zasnovani na cloud-u, elektronske prijave i elektronski završni računi su samo neke od novotarija koje knjigovođe moraju da usvajaju i da uče da koriste kako bi se prilagodili zahtevima savremenog tržišta.  

U opisu knjigovodstvenog posla nije više samo knjiženje dokumentacije, praćenje zakonske regulative i konsalting za “klasične firme”. Sve je veći broj IT kompanija i pojedinaca koji su u konstantnoj potrebi za kadrovima koji su u stanju da odgovore njihovim specifičnim zahtevima u pogledu poslovne primene tehnologije.

Kao i u mnogim drugim poslovima, tehnologija je postala sastavni deo knjigovodstvenog zanata. Pred knjigovođama “starog kova” je jednostavan izbor - ili se treba prilagoditi novotarijama koje donosi savremeno doba ili nestati sa scene.

Podaci Republičkog zavoda za statistiku za 2016. godinu pokazuju da 96,60% privrednih subjekata (preduzetnika i preduzeća - čitaj knjigovođa u tim radnjama i preduzećima) u Srbiji koristi elektronske servise e-Uprave.

RZS.pngDržavi je u interesu da se sve veći broj servisa u domenu poslovanja privrednih subjekata realizuje elektronski, kako zbog veće efikasnosti, tako i zbog bolje kontrole naplate javnih prihoda (poreza, doprinosa, taksi). U prilog tome idu i najavljene reforme Poreske uprave koje, između ostalog, podazumevaju uvođenje onlajn fiskalnih kasa, elektronske dokumentacije u poslovanje i sl.     

Porast upotrebe informacionh tehnologija i očekivana ekspanzija njihove upotrebe u bliskoj budućnosti, vode tome da knjigovođe nužno moraju da rade na usavršavanju svojih tehničkih znanja i učenju novih servisa i tehnologija. Ovo su faktori od kojih će u bliskoj budućnosti značajno zavisiti mogućnost pozicioniranja na tržištu rada.  

Tehnologija nije zamena za knjigovodstveno znanje, ona je samo dodatak koji posao savremenog knjigovođe treba da učini efikasnijim, jednostavnijim, isplativijim i fleksibilnijim. Isto pravilo važi i za učenje knjigovodstvenog posla kroz onlajn obuku.  

Pripremite se na vreme za digitalno doba koje je već stiglo!!


10 očiglednih prednosti onlajn edukacije u odnosu na klasičnu obuku

19 Apr, 2017
Učenje onlajn, tačnije putem Interneta odavno nije novost. Programi onlajn edukacije, naročito u oblasti stcanja profesionalnih veština kroz programe neformalnog obrazovanja imaju konstantnu tendenciju rasta, pokazuju nalazi studije urađene od strane OLC .

Image result for online learning

Sve veći broj ljudi u Srbiji bira opciju onlajn edukacije, bilo kroz ponudu kurseva neke od inostranih obrazovnih platformi (Coursera, Lynda) ili domaćih servisa za onlajn obrazovanje. Za one koji još uvek osećaju nepoverenje prema ovakvom načinu sticanja znanja, evo nekoliko očiglednih razloga koji ove programe čine daleko atraktivnijim i efikasnijim od programa "klasične" obuke u učionici:

  • Kvalitetan program onlajn obuke obavezno sadrži video materijale (snimljena video predavanja), što plazniku daje mogućnost da neograničen broj puta ponavlja predavanja, dok ne savlada materiju i ne stekne potebna znanja, za razliku od klasične obuke kod koje predavača može čuti samo jednom. 
  • Termini i dinamika rada svakog polaznika onlajn obuke je potpuno fleksibilna i prilagođava se dinamici i tempu života svakog polaznika. Klasična obuka ne nudi fleksibilnost. 
  • Materijalima koji su obuhvaćeni onlajn programom obuke, polaznik može pristupiti u bilo koje doba dana ili noći, sa bilo kojeg uređaja i sa bilo koje lokacije na svetu. Kod klasične obuke, obuka se realizuje u definisano vreme i definisanim terminima. Izgubljeno predavanje se teško nadoknađuje. 
  • Kod klasične obuke, polaznik uči samo dok je na časovima, u definisanim terminima. Kod onlajn obuke, polaznik uči sve vreme trajanja obuke, bez ikakvog ograničenja u smislu vremena i broja pristupa materijalima za učenje. Jasno je šta je efikasnije!!
  • Onaljn obuka je, po pravilu, jeftinija za polaznika.. Razlog je u činjenici da su troškovi pokretanja i realizacije onlajn obuke niži u odnosu na klasičnu obuku. 
  • Kod onlajn obuke nema grupa, svaki polaznik započinje obuku u trenutku koji mu odgovara, nezavisno od drugih polaznika. Kod klasične obuke, neophodno je da se formira grupa kako bi se sa obukom počelo.

Osim navedenih prednosti, programi onlajn obuke za knjigovodstvo firme Vigot donose još nekoliko bitnih prednosti:

  • Svaki polaznik knjigovodstvene obuke dobija softver za vođenje poslovnih knjiga instaliran na svom računaru, što mu omogućva da neograničeno vežba na realnoj dokumentaciji koja je sastavni deo obuke. Kod klasične obuke to je moguće samo u vreme održavanja nastave. 
  • Osim korišćenje softvera za knjigovodstvo i materijala tokom trajanja obuke, svaki polaznik Vigot knjigovodstvenog kursa ima mogućnost da koristi program za knjigovodstvo i materijale za knjiženje u neograničenom vremenskom periodu posle završetka same obuke, čime se stiče sigurnost u radu i nophodna praksa. Nijedan program klasične obuke ne nudi ovu mogućnost.
  • Predavač radi sa svakim polaznikom sve vreme trajanja obuke u režimu jedan na jedan. Za razliku od klasične obuke kod koje predavač pažnju i vreme deli na grupu polaznika sa kojom radi, u onlajn režimu rada, predavač je posvećen isključivo polazniku sa kojim radi.     
  • Termini konsultacija sa predavačem su fleksibilni i prilagođvaju se obavezama polaznika. 
Navedene prednosti onlajn obuke za knjigovodstvene poslove su razlog zbog kojeg smo apsolutno sigurni u kvalitet znanja i veština koje će naši polaznici steći po okončanju iste, te smo iz tog razloga jedina obrazovna institucija u Srbiji koja nudi garanciju vraćanja novca po okončanju obuke i probni period u trajanju od 7 dana. 

Knjiženje izvoda u finansijskom knjigovodstvu

3 Apr, 2017
Kako bi polaznik koji se obučava za ozbiljan posao knjigovođe, mogao uspešno da usvoji potrebnu veštinu, neophodno je da objašnjenja predavača budu jednostavna i slikovito predstavljena. 

Tehnologija pruža neograničene mogućnosti za jednostavnije usvajanje znanja kroz ponavljanja snimljenih video predavanja, a direktan kontakt sa predavačem tokom konsultacija, omogućava dobijanje dodatnih pojašnjenja i rešavanje eventualnih nejasnoća. 

Ukratko, to je koncept na kojem kompanija Vigot bazira svoje onlajn obrazovne programe. 

U nastavku, pogledajte primer jednog video predavanja i prosudite sami o učinku istog. 


Pozajmica za likvidnost

16 Mar, 2017

Pozajmica za likvidnost, kao što i sam naziv ukazuje, služi tome da osnivač preduzetničke radnje ili preduzeća, pozajmi novac svojoj firmi kako bi ona prevazišla tekući problem sa likvidnošću, odnosno izmirivanjem dospelih obaveza po raznim osnovama: plaćanje dobavljačima, državi i sl.

Pozajmica za likvidnost se uplaćuje na tekući račun preduetničke radnje ili preduzeća popunjavanjem naloga za uplatu. Uz nalog za uplatu, banci se obavezno dostavlja i primerak ugovora o pozajmici za likvidnost

Pozajmica koju osnivač daje svojoj firmi može biti ugovorena sa ili bez kamate. Ugovorom može biti definisan i rok u kojem se firma obavezuje da izvrši povraćaj pozajmice za likvidnost.

Prilikom povraćaja pozajmice za likvidnost popunjava se nalog za isplatu koji se predaje banci. Tom prilikom se ne plaćaju dodatni porezi i doprinosi.

Prilikom uplate pozajmice za likvidnost u knjigovodstvu se ne knjiži prihod. Jedino u slučaju da se osnivač odrekne pozajmice za likvidnost, knjiži se prihod u knjigovodstvu, kroz odgovarajuće stavove, u zavisnosti od toga da li se poslovne knjige vode po sistemu prostog ili dvojnog knjigovodstva.

Elektronska predaja završnih računa za preduzetnike

3 Mar, 2017

Rok za predaju završnog računa preduzetnika koji svoje poslovne knjige vode po sistemu prostog knjigovodstva je 15. mart 2017. godine. Ono što ove godine predstavlja novinu je činjenica da se, u skladu sa Pravilnikom o poreskoj prijavi za utvrđivanje poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje samooporezivanjem na prihode od samostalne delatnosti koji važi od 01. januara 2017. godine, nova poreska prijava PPDG-1s predaje elektronski preko portala e-Porezi Poreskoj upravi.

Portal Poreske uprave e-Porezi

Osim poreske prijave PPDG-1s, elektronski se do navedenog roka predaje i obrazac Poreskog bilansa PB-2.

Bilans uspeha kao jedan od knjigovodstveno najbitnijih obrazaca završnog računa koji se direktno izrađuje na osnovu podataka iz knjigovodstva ne predaje se Poreskoj upravi. U skladu sa Pravilnikom o poslovnim knjigama i iskazivanju finansijskog rezultata po sistemu prostog knjigovodstva preduzetnik je dužan da sastavi Bilans uspeha na obrascu BU, ali ne treba da ga dostavlja Poreskoj upravi.

Ovim izmenama se još jednom potvrđuje činjenica da Srbija, korak po korak, postaje informaciono društvo u kojem tehnologija nalazi sve širu primenu u administrativnim poslovima i još jedan dokaz da se i zanimanje knjigovođe menja u smislu da osim knjigovodstvenih znanja, sve više, knjigovođe treba da poznaju i koriste tehnologiju i savremene servise.

Kvalifikovani elektronski potpis - kratak vodič za neupućene

20 Feb, 2017

Izrada završnog računa je period u godini kada priča na temu kvalifikovanog elektronskog potpisa postaje naročito aktuelna i kada veliki broj zakonskih zastupnika, knjigovođa i drugih profesionalaca pokušava da pronađe potrebne informacije o tome čemu to služi, kako se koristi i na koji način se do istog može doći.

Svrha elektronskog potpisa je da potvrdi identitet osobe koja pristupa određenom servisu namenjenom realizaciji konkretne elektronske usluge. Primera radi, u oblasti knjigovodstva, elektronski potpis je značajan za proces elektronske predaje i potpisivanje finansijskih izveštaja koji se predaju na sajtu Agencije za privredne registre. Osim toga, kvalifikovani elektronski potpis knjigovođe koriste za različite servise na portalu e-Porezi koje administrira Poreska uprava (predaja PDV prijave, predaja obrazaca za zarade i sl). Za očekivati je da će sa daljom digitalizacijom rasti broj dostupnih elektronskih servisa koji su na raspolaganju knjigovođama, što će pored tradicionalnih znanja iz oblasti knjigovodstva, usloviti potrebu za daljim digitalnim opismenjavanjem samih knjigovođa.  

Za korišćenje elektronskog potpisa je potrebna kartica na koju je deponovan kvalifikovani elektronski sertifikat koji je izdalo neko od sertifikacionih tela u Republici Srbiji, čtač kartice i PIN kojim se sprečavaju eventualne zloupotrebe.

U ovom trenutku u Srbiji postoji 6 sertifikacionih tela za izdavanje kvalifikovanih elektronskih sertifikata. U nastavku je dat popis sertifikacionih tela i troškovi izdavanja kvalifikovanog elektronskog potpisa:



Naziv sertifikacionog tela

Cena kvalifikovanog elektronskog potpisa

1.

JP Pošta Srbije

2.680,00 - 4.545,00

2.

Privredna komora Srbije

2.800,00 - 3.600,00

3.

MUP R.Srbije

besplatno

4.

Halcom BG CA

4.392,00

5.

E-Smart Systems doo

2.460,00 - 5.450,00

6..

Sertifikaciono telo Ministarstva odbrane

Nije dostupan podatak


Besplatno, elektronski potpis je moguće dobiti u MUP-u jer se lična karta sa čipom na sebi može korstiti za deponovanje kvalifikovanog elektronskog sertifikata.

Osim na karticu, kvalifikovani elektronski sertifikat se može deponovati i na USB token, što je usluga koju su počeli da nude pojedina sertifikaciona tela. Troškovi njihovog izdavanja su nešto viši.



Prosto knjigovodstvo - još nekoliko reči o ovoj temi

7 Feb, 2017

Jedna od opcija koje vlasnici preduzetničkih radnji imaju kao mogućnost izbora prilikom određivanja sistema po kojem će voditi svoje poslovne knjige je sistem prostog knjigovodstva. Druga mogućnost za preduzetnike je da svoje poslovne knjige vode po sistemu dvojnog knjigovodstva.

Osnovna karakteristika sistema prostog knjigovodstva jeste činjenica da je prilično jednostavno, inače bi se zvalo komplikovano knjigovodstvo. Zar ne?


Prosto knjigovodstvo je definitivno manje precizno i manje pregledno od sistema dvojnog knjigovodstva, što sa jedne strane može predstavljati ograničenje, ali je iskustvo iz prakse pokazalo da ta činjenica istovremeno predstavlja i veliku prednost ovog sistema vođenja poslovnih knjiga nad sistemom dvojnog knjigovodstva.

Podaci se u poslovnim knjigama koje se vode po sistemu prostog knjigovodstva gotovo isključivo iskazuju u novcu (finansijskim iznosima), za razliku od dvojnog knjigovodstva kojeg karakteriše postojanje robnih evidencija (robnih kartica i lager lista). Ova okolnost značajno proširuje manevarski prostor za knjiženje promena po sistemu prostog knjigovodstva.

Poznavanje sistema prostog knjigovodstva je preduslov za uspešno bavljenje dvojnim knjigovodstvom, naročito za početnike, jer osim što omogućava vođenje poslovnih knjiga za kategoriju preduzetničkih radnji, sistem prostog knjigovodstva definitivno predstavlja osnovu za savladavanje sistema dvojnog knjigovodstva (knjigovodstva za preduzeća) kao značajno kompleksnijeg načina vođenja poslovnih knjiga.  

Država je za preduzetnike koji se opredele da svoje poslovne knjige vode po sistemu prostog knjigovodstva donela Pravilnik koji možete preuzeti sa ovog linka, kojim su propisane knjigovodstvene evidencije koje je u obavezi da vodi preduzetnička radnja koja poslovne knjige vodi po sistemu prostog knjigovodstva.

29 Jan, 2017
Load more

Recent Posts

  • Jedinstvena onlajn obuka za knjigovodstvo po svetskim standardima
    15 Jun, 2022
  • Nekoliko saveta za uspešno online učenje
    1 Sep, 2021
  • Zanimljive činjenice o knjigovodstvu
    8 Apr, 2021
  • Čitanje dokumentacije kao uslov za uspešno knjiženje
    12 Jun, 2020
  • Digitalne veštine u knjigovodstvu
    4 Aug, 2019
  • Prosto knjigovodstvo (ne)ide u istoriju!!
    26 Apr, 2019
  • Da li je za bavljenje knjigovodstvom potreban sertifikat?
    20 Nov, 2018


Copyright 2021 - VIgot
Sva prava zadržana